• Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości-klasy IV-VII

  13.11.2017

  Sprawozdanie z przebiegu apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2017

  W dniu 9 listopada 2017 r. odbył się uroczysty apel dla uczniów klas 4-7 z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem cała społeczność szkolna postanowiła uczcić to najważniejsze święto państwowe poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie… Apel poprowadziła Patrycja Radosz z klasy VIIc i Bartosz Hospodura z klasy VIIa. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczennice z klasy Vb zaprezentowały układ taneczny z flagą narodową, który przygotowały pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marzanny Domańskiej.

  Następnie Patrycja i Bartek opowiedzieli o naszej drodze do niepodległości. Ich narracja przeplatana była pieśniami patriotycznymi przygotowanymi przez poszczególne klasy. Klasa VIb wystąpiła jako pierwsza i wykonała pieśń z czasów insurekcji kościuszkowskiej „Krakowiak Kościuszki”. Niektórzy uczniowie przywdziali stroje historyczne – nie zabrakło Tadeusza Kościuszki i kosynierów. Szymon Chabinka z klasy Vb grał na saksofonie refren.

  Jako druga wystąpiła klasa VIIc, i odśpiewała z ogromną werwą pieśń z okresu powstania styczniowego z 1863 r. pt. „Hej strzelcy wraz”.

  Pieśń o naszej „Wiśle, która płynie, a dopóki płynie Polska nie zaginie” przepięknie zaśpiewała z akompaniamentem cymbałek klasa Vc.

  Po klasie Vc wystąpili uczniowie klasy Va wzruszająco śpiewając „Marsz lwowskich dzieci”.

  Następnie Aleksandra Wojewoda, Zosia Chabinka, Magdalena Kożuchowska z klasy IVa przy akompaniamencie fletu wykonały pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”.

  Klasa VIIa melancholijnie i melodyjnie zaśpiewała utwór, który znalazł szczególne miejsce w sercach żołnierzy polskich: „Wojenko, wojenko”. Refren śpiewali już wszyscy uczestnicy apelu.

  „O mój rozmarynie” to kolejna piękna, pełna zadumy pieśń patriotyczna zaprezentowana podczas uroczystości przez klasę VIa. Podczas wykonywania utworu uczniowie utworzyli symboliczne ognisko z patyków podświetlanych telefonem komórkowym.

  W radosny nastrój wprowadziły nas trzy harcerki z klasy IVb: Ania Lipecka, Nina Przybysz, Weronika Marcinkowska, które zaśpiewały „Przybyli ułani pod okienko” tak, że wszyscy zaczęli się uśmiechać.

  Wojna niosła ze sobą wiele łez i cierpienia, ale dzięki niej coraz realniejsze stawały się marzenia niepodległościowe, a główny ciężar walk niosła piechota, zwykła, szara piechota. Pieśń „Szara piechota” wykonała klasa Vb.

  Na zakończenie uroczystości klasa VIIb zaśpiewała „Marsz Pierwszej Brygady”, najsłynniejszą pieśń Legionów Polskich. Podczas wykonywania refrenu przez uczniów z VIIb dołączyła cala sala.

  Za rok czeka nas setna rocznica odzyskania niepodległości i już teraz należy się zastanowić, jak przygotować się do tego święta.

   

  Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Pani Anna Szymanowska, a wystrój plastyczny – Pani Ewa Radziszewska.

   

  opracowała:

  Mariola Najmajer

  DSC_0247DSC_0248DSC_0245DSC_0244DSC_0242DSC_0241DSC_0239DSC_0238DSC_0236DSC_0235DSC_0233DSC_0232

więcej aktualności